Publikacje
Atomowy bilion Sasina. Czy energetyka atomowa wyjdzie nam na dobre?
W obecnych czasach w zasadzie nie trzeba już przekonywać o konieczności odchodzenia od spalania paliw kopalnych. Bardziej ożywiona dyskusja toczy się nad wyborem drogi i czasem dojścia do neutralności klimatycznej. W Unii Europejskiej osiągnięcie neutralności klimatycznej wyznaczono na 2050 rok, chociaż aktualna sytuacja polityczna, a szczególnie wojna w Ukrainie, zmusza do zastanowienia się, czy tego terminu nie należałoby skrócić. Natomiast sposób dojścia do neutralności klimatycznej, choć sugerowany przez UE, nie został jednoznacznie narzucony krajom członkowskim co oznacza, że każdy z nich ma dużą dowolność w budowaniu swojego miksu energetycznego.
Rozwiązać problem klauzuli sumienia
W styczniu tego roku na Podlasiu odmówiono wykonania legalnej aborcji zgwałconej młodej kobiecie z niepełnosprawnością intelektualną. Lekarze ginekolodzy dwóch szpitali finansowanych ze środków publicznych zasłonili się tzw. klauzulą sumienia. Według osoby towarzyszącej kobiecie, wspólnie z ofiarą przestępstwa seksualnego zostały potraktowane w sposób brutalny i nieludzki. Ostatecznie zabieg terminacji ciąży pochodzącej z gwałtu został wykonany w Warszawie, ale potrzeba było do tego interwencji aktywistek Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.
Trybunał jako zabawka
Do Sejmu trafił bardzo krótki poselski projekt ustawy podpisany przez posłów PIS, który obniża minimalną liczbę sędziów Trybunału Konstytucyjnego koniecznych do rozpatrzenia sprawy w pełnym składzie z 11 do 9. Cel jest jasny – pełny skład jest konieczny do rozpoznania wniosku prezydenta dotyczącego nowej ustawy sądowej PIS, która ma rzekomo odblokować środki z KPO. Najwyraźniej prośby i groźby nie podziałały i wielu sędziów i dublerów wciąż nie chce zasiąść za stołem pod przywództwem Julii Przyłębskiej, która nielegalnie pełni obecnie funkcję prezesa TK.
Konsultacje Planu dla Polski „Siła państwa tkwi w ludziach. Dziewięć propozycji dla polskiej służby publicznej”
We wtorek 28 marca 2023 roku odbyły się siódme konsultacje społeczno-ekspercko-polityczne w Sejmie RP zorganizowane przez Instytut Strategie 2050 we współpracy z Kołem Parlamentarnym Polska 2050. Tym razem dotyczyły one analizy „Siła państwa tkwi w ludziach. Dziewięć propozycji dla polski służby publicznej”, autorstwa Magdaleny Hehn, Jacka Kozłowskiego, Emila Rojka, dr hab. Dawida Sześciło, r.pr. Miłosławy Zagłoby, Stanisława Zakroczymskiego i dr Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz. W debacie wzięli udział posłowie opozycyjnych klubów parlamentarnych – Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i Koalicji Polskiej oraz przedstawiciele instytucji państwowych i organizacji pozarządowych, m.in. Związku Powiatów Polskich, Rady Służby Publicznej, Polskiego Towarzystwa Legislacji, Team Europe Polska, Centrum Daszyńskiego, NSZZ Solidarność Pracowników Sądownictwa i Prokuratury, Network PL, Polskiej Akademii Nauk, Collegium Civitas, Stowarzyszenia Absolwentów KSAP oraz Klubu Jagiellońskiego. Konsultacje poprowadził poseł Tomasz Zimoch (KP Polska 2050).
Dzieci z Ukrainy w polskiej szkole- zmarnowany potencjał?
Rok szkolny 2022/2023 rozpoczął się ponad pół roku po wybuchu pełnoskalowej wojny w Ukrainie oraz kilka miesięcy po najintensywniejszym napływie uchodźców wojennych z tego kraju. Wśród nich jest liczna grupa dzieci w wieku szkolnym, objętych – zgodnie z polskim prawem – obowiązkiem szkolnym. Mieliśmy zatem – jako państwo – czas, aby przygotować się do nowego roku szkolnego z uwzględnieniem potrzeb tych uczniów, inaczej niż miało to miejsce w pierwszych tygodniach po napaści rosyjskiej na naszego sąsiada.
Zdrowie kobiety
Chociaż ponad połowa obywateli Polski to kobiety, można odnieść wrażenie, że nasz system ochrony zdrowia (SOZ) tej prawidłowości nie zauważa. Od wielu lat potrzeby zdrowotne kobiet dorosłych i małoletnich pozostają niezaspokojone, a podejmowane próby poprawienia sytuacji ostatecznie okazują się pozornymi. Radykalizacja prawa aborcyjnego pogorszyła jeszcze sytuację kobiet, równocześnie odwracając uwagę od kolejnych zaniechań i zaniedbań w publicznym SOZ oraz w opiece społecznej, w części dedykowanej kobietom.
Senat obywatelski- demokracja nie tylko dla wybranych i wybieranych
Demokracja nie musi, a nawet nie powinna ograniczać się do wyborów. Wyłaniani w wyborach politycy nie mają monopolu na mądre decyzje. Idea zbierania pomysłów czy konsultowania ważnych i kontrowersyjnych tematów z udziałem losowo wyłonionej reprezentacji społeczeństwa zyskuje popularność w całej Europie.
Rząd szyty dla posłów PiS
Mamy jeden z największych rządów w Unii Europejskiej. Ponad 100 osób zasiada w gabinecie premiera Morawieckiego, z czego prawie 2/3 członków zasiada również w ławach poselskich. Przedstawiamy dane dotyczące wielkość rządu Zjednoczonej Prawicy.
Równość w urlopach rodzicielskich? Nie do końca
1. Na zakończonym dziś posiedzeniu Sejm pracował nad projektem ustawy implementującym do polskiego porządku prawnego przepisy unijnej Dyrektywy nr 2019/1158 w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym opiekunów (tzw. dyrektywa Work Life Balance), której celem m.in. wyrównanie praw i obowiązków związanych z opieką nad dziećmi między kobietami i mężczyznami.
Stanowisko Instytutu Strategie 2050 w związku z konsultacjami publicznymi projektu Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego
Ochrona zdrowia psychicznego to dla Instytutu Strategie 2050 niezwykle ważny temat. Analiza programowa poświęcona psychiatrii dzieci, młodzieży i dorosłych była drugim po dokumencie „Państwo i Kościół na swoje miejsca” i pierwszym poświęconym systemowi ochrony zdrowia opracowaniem Instytutu. Od daty ogłoszenia analizy „Opieka psychiatryczna dla dorosłych oraz opieka psychologiczno-psychiatryczna dla dzieci i młodzieży” niedługo upłyną dwa lata. W naszym opracowaniu bardzo wysoko ocenialiśmy wprowadzany w formie pilotażu program tworzenia Centrów Zdrowia Psychicznego. Uważaliśmy, że jest to program dobrze skonstruowany i co bardzo ważne obudowany finansowaniem ryczałtowym. W wielu kwestiach byliśmy zgodni z kolejnymi promowanymi przez drMarka Balickiego (ówczesnego pełnomocnika Ministra Zdrowia do spraw reformy psychiatrii) propozycjami rozwiązań naprawy, a w zasadzie budowy od podstaw, systemu opieki psychiatrycznej dla dorosłych. Przez cały czas byliśmy również orędownikami szybkiego uruchomienia nowego, opartego na czterech poziomach referencyjnych systemu kompleksowej i skoordynowanej opieki psychologiczno-psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży. Lobbowaliśmy za jednoczasowym uruchomieniem wszystkich pięter systemu.