3 grudnia przypada międzynarodowy dzień osób z niepełnosprawnością. Tego dnia chcemy zwrócić uwagę polityków, ale także wszystkich obywateli naszego kraju na szereg spraw, dotyczących OzN i ich rodzin, które mogłyby i powinny w Polsce funkcjonować lepiej.
Obraz życia osób z niepełnosprawnością w Polsce w ostatnich latach nie napawa optymizmem, a na pewno nie pozwala stwierdzić, że nasze państwo jest solidarne wobec grupy, która tej solidarności ma prawo oczekiwać jak mało która.
Potrzebujemy zrozumieć, że w tym konkretnym przypadku nie chodzi de facto o same osoby z niepełnosprawnościami oraz ich najbliższych, ale o nas wszystkich. Każdemu z nas przecież może zdarzyć się nieszczęście. Dobra polityka społeczna, polityka upodmiotowiająca osoby z niepełnosprawnościami to coś co powinno wykraczać poza oś sporu politycznego.
Prezentujemy 8 postulatów, dla osób z niepełnosprawnością, których autorami są: Jerzy Jończyk, Łukasz Krasoń, Adam Kujawa, Mateusz Majkut ,Marzena Moch, Adrianna Porowska, Ewa Rak, Grzegorz Ziemniak, Izabela Ziętka:
- Podniesienie wskaźnika zatrudnienia OzN (asystent pracodawcy, zniesienie pułapki rentowej)
- Nowy system orzecznictwa osób z niepełnosprawnością
- Odpowiedzialna deinstytucjonalizacja
- Dostępna, nowoczesna, bezpieczna, efektywna edukacja
- Realizacja wyroku TK o opiekunach OzN i świadczeniach
- Opieka interwencyjna dla OzN w nagłych przypadkach
- Świadczenie przywracające dla opiekunów OzN
- Wzmocnienie systemu wsparcia przez asystentów OzN
Polska zasłużyła na miano nowoczesnego, solidarnego i przyjaznego OzN Państwa. Zdajemy sobie sprawę, jak wiele jeszcze potrzeba zmian, aby OzN żyło się dobrze w Polsce. Przedstawione powyżej propozycji to tylko element całościowych rozwiązań dla OzN, nad którymi pracuje zespół ekspertów Instytutu Strategie 2050, które będą publikowane w najbliższych miesiącach.