Wydarzenia

29 marca 2021 r. w godz. 18.00 – 20.00 na profilu FB Strategie 2050 odbyła się debata publiczna on-line “Polska na Zielonym Szlaku. Neutralność klimatyczna 2050”, w trakcie której przedstawione zostały propozycje rozwiązań przygotowanych przez ekspertów Instytutu Strategie 2050. 

Keynote speech wygłosił Szymon Hołownia, w dyskusji udział wzięli: Ilona Jędrasik, Client Earth; Dominika Lasota, Młodzieżowy Strajk Klimatyczny; Jakub Wiech, portal Energetyka24.com; Chris Bolesta, ekspert Instytutu Strategie 2050. Debatę poprowadziła Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, dyrektorka Instytutu Strategie 2050.

Analiza jest dostępna tutaj

28 stycznia 2021 r. w godz. 18.00 – 20.00 na profilu FB Strategie 2050 odbyła się debata publiczna on-line “Państwo i kościół na swoje miejsca”, w trakcie której przedstawione zostały propozycje rozwiązań przygotowanych przez ekspertów Instytutu Strategie 2050.  W debacie wzięło udział 6,5 tyś osób. 

Keynote speech wygłosił Szymon Hołownia, w dyskusji udział wzięli Kaja Puto, redaktorka Krytyki Politycznej; ks. prof. Andrzej Szostek, profesor UMCS; Piotr Trudnowski, prezes Klubu Jagiellońskiego; Miłosława Zagłoba, radca prawny, ekspertka Instytutu Strategie 2050. Debatę poprowadziła Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, dyrektorka Instytutu Strategie 2050.

Analiza jest dostępna tutaj. 

26 listopada w godz. 17.00 – 18.30 na profilu FB Strategie 2050 odbyło się seminarium eksperckie on-line “Czy polityka musi kosztować?”, na którym przedstawiliśmy i przedyskutowaliśmy wnioski płynące z konsultacji społecznych o jawności finansowania życia politycznego w Polsce.

W dyskusji wzięli udział dr Adam Gendźwiłł, Uniwersytet Warszawski, ekspert Instytutu Strategie 2050; Katarzyna Batko-Tołuć, ekspertka Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska; dr hab. Grzegorz Makowski, ekspert Forum Idei, Fundacja Batorego; Filip Pazderski, ekspert instytutu Spraw Publicznych; Stanisław Zakroczymski, ekspert ds prawnych Instytutu Strategie 2050. Seminarium poprowadzi Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, dyrektorka Instytutu Strategie 2050.

26 listopada opublikowaliśmy raport z konsultacji społecznych o jawności finansowania życia politycznego w Polsce oraz analizę dra Adama Gendźwiłła, eksperta Instytutu Strategie 2050, o szerokim kontekście finansowania życia politycznego w Polsce pt. Finansowanie polityki: potrzebna jest rewolucja przejrzystości.

9 października zakończyliśmy konsultacje założeń do ustawy o jawności finansowania działalności politycznej. W konsultacjach wzięło udział 732 obywatelek i obywateli. Na zaproszenie do udziału w konsultacjach nie odpowiedziała żadna z partii politycznych zasiadających w Parlamencie RP. W tym tygodniu oczekujemy  odpowiedzi organizacji eksperckich i przystępujemy do analizy wyników konsultacji. 

22-23 września przesłaliśmy listy od Szymona Hołowni do siedemnastu organizacji eksperckich i liderów trzynastu partii zasiadających w Parlamencie RP z zaproszeniem do udziału w konsultacjach założeń do ustawy o jawności finansowania działalności politycznej. W konsultacjach może wziąć udział każdy poprzez formularz na naszej stronie. Na odpowiedzi czekamy do 9 października 2020 r.

17 września rozpoczęliśmy konsultacje społeczne dotyczące założeń do ustawy „O jawności finansowania działalności politycznej”. Założenia zostaną rozesłane do wszystkich partii politycznych, a także do organizacji zajmujących się na co dzień tą problematyką. Każdy zainteresowany będzie mógł się wypowiedzieć na temat. Po zebraniu opinii zostanie zaprezentowany raport z konsultacji oraz przeprowadzona debata ekspercka. Konsultacje potrwają do 9 października 2020 r.  Dowiedz się więcej.

9 września odbyło się pierwsze spotkanie koordynatorów regionalnych Strategie2050. Rozpoczynamy pracę w pięciu województwach. Do końca roku stworzymy oddziały regionalne w całej Polsce. Dowiedz się więcej.