Wydarzenia

1 czerwca 2021 r. Instytut Strategie 2050 zorganizował debatę publiczną „Rodziny dla dzieci – prawo, nie przywilej”. Debata odbyła się na profilu FB Strategie 2050. Punktem wyjścia do dyskusji była analiza „Rodziny dla dzieci – prawo, nie przywilej” przygotowana przez Instytut Strategie 2050. Z analizą można zapoznać się na stronie Instytutu.

W dyskusji wzięli udział: Jerzy Jończyk, ekspert Instytutu Strategie 2050;  Katarzyna Klimiuk-Bibik, matka zastępcza 15 dzieci; Anna Krawczyk, interdyscyplinarny zespół badań nad dzieciństwem UW; Jolanta Sobczak, była dyrektor warszawskiego Centrum Pomocy Rodzinie; Tomasz Zimoch, poseł Polska 2050.

Dyskusję poprowadziła Adriana Porowska, Instytut Strategie 2050

24 maja 2021 r. Instytut Strategie 2050 zorganizował debatę publiczną „Ludzie zdrowia. Godna praca, godna płaca”. Debata odbyła się na profilu FB Strategie 2050. Punktem wyjścia do dyskusji była analiza dotycząca sytuacji pracowników systemu ochrony zdrowia zdrowia i propozycji zmian dotyczących ich warunków pracy i płacy przygotowana przez Instytut Strategie 2050. Analiza, która została opublikowana w dniu debaty, jest rozwinięciem ogólnego dokumentu programowego „Co po pandemii. Plan dla zdrowia” ogłoszonego 28 kwietnia 2021 roku z udziałem Szymona Hołowni. Z „Planem dla zdrowia” oraz z „Ludzie zdrowia. Godna praca, godna płaca” można zapoznać się na stronie Instytutu.

W dyskusji po wstępnym wystąpieniu Szymona Hołowni udział wzięli: Anna Bazydło, lekarka, aktywistka na rzecz zmian w systemie ochrony zdrowia; Prof. dr hab. n. med. Urszula Demkow, ekspertka Instytutu Strategie 2050; Dr n. med. Agnieszka Gierszon, sekretarz KZZ Pracowników Medycznych Laboratoriów Diagnostycznych; Dr Jarosław Madowicz, prezes Polskiego Towarzystwa Ratowników Medycznych; Mariola Łodzińska, wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.

Dyskusję poprowadził Stanisław Zakroczymski, Instytut Strategie 2050

23 kwietnia 2021 r. Instytut Strategie 2050 oraz Pokolenie 2050 zorganizował debatę publiczną „Młodzi na Zielonym Szlaku”. Debata odbyła się na profilu FB Strategie 2050. Punktem wyjścia do dyskusji była analiza „Polska na Zielonym Szlaku” przygotowana przez Instytut Strategie 2050.  Z dokumentem można zapoznać się na stronie Instytutu.

W dyskusji udział wzięli: Ewa Wielewska, Extinction Rebellion; Aleksandra Sawa, Kultura Liberalna; Maria Sobuniewska, Klub Jagielloński; Artur Pytliński, Pokolenie 2050.

Dyskusję poprowadził Mateusz Mielczarek, Kolegium Ekspertów Instytutu Strategie 2050

29 marca 2021 r. Instytut Strategie 2050 zorganizował debatę publiczną „Polska na Zielonym Szlaku. Neutralność klimatyczna 2050”. Debata odbyła się na profilu FB Strategie 2050. Punktem wyjścia do dyskusji była analiza „Polska na Zielonym Szlaku” przygotowana przez Instytut Strategie 2050.  Z dokumentem można zapoznać się na stronie Instytutu.

W dyskusji po wstępnym wystąpieniu Szymona Hołowni udział wzięli: Ilona Jędrasik, Client Earth; Dominika Lasota, Młodzieżowy Strajk Klimatyczny; Jakub Wiech, portal Energetyka24.com; Chris Bolesta, Instytut Strategie 2050.

Dyskusję poprowadziła Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, dyrektorka Instytutu Strategie 2050

28 stycznia 2021 r. w godz. 18.00 – 20.00 na profilu FB Strategie 2050 odbyła się debata publiczna on-line “Państwo i kościół na swoje miejsca”, w trakcie której przedstawione zostały propozycje rozwiązań przygotowanych przez ekspertów Instytutu Strategie 2050.  W debacie wzięło udział 6,5 tyś osób. 

Keynote speech wygłosił Szymon Hołownia, w dyskusji udział wzięli Kaja Puto, redaktorka Krytyki Politycznej; ks. prof. Andrzej Szostek, profesor UMCS; Piotr Trudnowski, prezes Klubu Jagiellońskiego; Miłosława Zagłoba, radca prawny, ekspertka Instytutu Strategie 2050. Debatę poprowadziła Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, dyrektorka Instytutu Strategie 2050.

Analiza jest dostępna tutaj. 

26 listopada w godz. 17.00 – 18.30 na profilu FB Strategie 2050 odbyło się seminarium eksperckie on-line “Czy polityka musi kosztować?”, na którym przedstawiliśmy i przedyskutowaliśmy wnioski płynące z konsultacji społecznych o jawności finansowania życia politycznego w Polsce.

W dyskusji wzięli udział dr Adam Gendźwiłł, Uniwersytet Warszawski, ekspert Instytutu Strategie 2050; Katarzyna Batko-Tołuć, ekspertka Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska; dr hab. Grzegorz Makowski, ekspert Forum Idei, Fundacja Batorego; Filip Pazderski, ekspert instytutu Spraw Publicznych; Stanisław Zakroczymski, ekspert ds prawnych Instytutu Strategie 2050. Seminarium poprowadzi Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, dyrektorka Instytutu Strategie 2050.

26 listopada opublikowaliśmy raport z konsultacji społecznych o jawności finansowania życia politycznego w Polsce oraz analizę dra Adama Gendźwiłła, eksperta Instytutu Strategie 2050, o szerokim kontekście finansowania życia politycznego w Polsce pt. Finansowanie polityki: potrzebna jest rewolucja przejrzystości.

9 października zakończyliśmy konsultacje założeń do ustawy o jawności finansowania działalności politycznej. W konsultacjach wzięło udział 732 obywatelek i obywateli. Na zaproszenie do udziału w konsultacjach nie odpowiedziała żadna z partii politycznych zasiadających w Parlamencie RP. W tym tygodniu oczekujemy  odpowiedzi organizacji eksperckich i przystępujemy do analizy wyników konsultacji. 

22-23 września przesłaliśmy listy od Szymona Hołowni do siedemnastu organizacji eksperckich i liderów trzynastu partii zasiadających w Parlamencie RP z zaproszeniem do udziału w konsultacjach założeń do ustawy o jawności finansowania działalności politycznej. W konsultacjach może wziąć udział każdy poprzez formularz na naszej stronie. Na odpowiedzi czekamy do 9 października 2020 r.

17 września rozpoczęliśmy konsultacje społeczne dotyczące założeń do ustawy „O jawności finansowania działalności politycznej”. Założenia zostaną rozesłane do wszystkich partii politycznych, a także do organizacji zajmujących się na co dzień tą problematyką. Każdy zainteresowany będzie mógł się wypowiedzieć na temat. Po zebraniu opinii zostanie zaprezentowany raport z konsultacji oraz przeprowadzona debata ekspercka. Konsultacje potrwają do 9 października 2020 r.  Dowiedz się więcej.

9 września odbyło się pierwsze spotkanie koordynatorów regionalnych Strategie2050. Rozpoczynamy pracę w pięciu województwach. Do końca roku stworzymy oddziały regionalne w całej Polsce. Dowiedz się więcej.