Stanowisko zespołu medycznego Instytutu Strategie 2050 w sprawie ratowania życia polskich obywateli w trakcie pandemii

Prezentujemy stanowisko zespołu medycznego Instytutu Strategie 2050 w sprawie ratowania życia polskich obywateli w trakcie pandemii.

W nadchodzącym tygodniu przekroczona zostanie liczba 100 tysięcy zgonów z powodu COVID-19 w Polsce i zapewne kolejnych 100 tysięcy zgonów nadmiarowych związanych z pogorszeniem się lub brakiem dostępu do jednostek ochrony zdrowia. W 2021 roku przekroczona została kolejna epidemiologiczna i demograficzna granica – 500 tysięcy zgonów rocznie w Polsce. Wielkimi krokami zbliża się do nas omikronowa piąta fala, która nałoży się na wciąż obecną falę czwartą pandemii. Wchodzimy w nią z zajętymi 19 tysiącami łóżek covidowych, przy określonej przez rządzących granicy wydolności systemu ochrony zdrowia na 35 tysięcy chorych hospitalizowanych.

Uważamy, że bezczynność w sprawie pandemii to narażanie na śmierć kolejnych dziesiątek tysięcy ludzi. Brak podjęcia działań przez Rząd RP to poważne zagrożenie dla zdrowia i życia Polek i Polaków. Oto 10 kluczowych kroków, które według naszego zespołu powinny zostać podjęte dla skutecznej walki o zdrowie i życie polskich obywateli:

1. Konieczna jest znaczna intensyfikacja promocji szczepień w formie ogólnopolskich kampanii – w mediach społecznościowych i publicznych oraz kampanii celowanych.
2. Politycy powinni świecić przykładem: należy wprowadzić obowiązek zaszczepienia posłów i senatorów.
3. Musimy chronić najbardziej narażonych. Należy wprowadzić obowiązek szczepień pracowników i współpracowników na umowach cywilnoprawnych jednostek opieki długoterminowej i placówek pomocy społecznej, nauczycieli i opiekunów w przedszkolach i żłobkach. Potrzebne jest wsparcie organizacji testów i szczepień dzieci w szkołach.
4. Uregulowanie wszystkich obostrzeń epidemiologicznych powinno mieć charakter ustawowy, a nie jak obecnie dokonywać się poprzez rozporządzenia.
5. Należy ścigać osoby wykonujące zawody medyczne, które szerzą nieprawdziwe treści dotyczące pandemii oraz szczepień, a także osoby wytwarzające oraz posługujące się fałszywymi certyfikatami szczepień.
6. Testy na COVID-19 powinny być darmowe i powszechnie dostępne. Środki na to powinny być zabezpieczone przez NFZ.
7. Niezbędna jest czasowa reorganizacja szpitali – w każdym województwie powinno działać kilka szpitali powiatowych oraz kilka wielospecjalistycznych, które będą dedykowane wyłącznie chorym bez COVID-19. Konieczne jest także prowadzenie dedykowanego systemu testowania przy przyjęciu do tych szpitali. Konieczna jest także ochrona łóżek deficytowych specjalizacji np. onkologii czy rehabilitacjim. Należy uruchomić wszystkie szpitale tymczasowe w celu zachowania dostępu do leczenia dla osób chorych na inne niż COVID-19 choroby.
8. Trzeba wprowadzić transparentny i sprawiedliwy system delegowania do pracy przy COVID-19 pielęgniarek, lekarzy i innych pracowników ochrony zdrowia. System delegowania nie może opierać się na arbitralnych, nie zrozumiałych dla pracowników decyzjach wojewodów.
9. Konieczne jest natychmiastowe wprowadzenie przepisów umożliwiających pracodawcom i usługodawcom weryfikację zaszczepienia pracowników.
10. Rząd powinien wydać jasne rekomendacje dotyczące przestrzegania w kościołach przepisów sanitarnych (limity, dezynfekcja, dystans, maseczki) oraz wydawania komunii wiernym na rękę.

Interesujące? Udostępnij!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter