Przemysław Staroń w rozmowie dla zawszePomorze

Przemek Staroń, ekspert edukacyjny Instytutu Strategie 2050 w rozmowie z Małgorzatą Gradkowską dla Zawsze Pomorze.

 “Nie mam wątpliwości, że polska szkoła może być fantastyczną szkołą. Sam z wieloma osobami na różne sposoby próbuję pokazywać, że to się da zrobić. Ale to nie tak, że jak się usunie Czarnka, to następnego dnia wszystko będzie dobrze. Miałoby to oczywiście wiele plusów, ale w dalszej perspektywie niewiele by się zmieniło, bo Czarnek jest tylko jednym z klocków tej układanki. Mogę sobie wyobrazić sytuację, że jego następczynią zostaje Barbara Nowak (małopolska kurator oświaty – red.). Polskiej szkole potrzebna jest fundamentalna zmiana, bo stan naszego społeczeństwa nie wziął się z kosmosu. To pokłosie dotychczasowego systemu edukacji. Dlatego trzeba go naprawić. Ale nie poprzez fundowanie edukacji kolejnych wstrząsów. Nie bez przyczyny akcja sprzeciwiająca się Czarnkowi nazywa się „Wolna Szkoła”.”

 “Od dania pewności, że nikt nie będzie już straszył, oraz od wielowymiarowego, minimalizującego nierówności wsparcia. I tak, również od obietnicy, zawartej w postaci paktu ponad podziałami, w postaci „edukacyjnej umowy społecznej”, że szkoła nie będzie przedmiotem walki politycznej i nie będzie żadnych rewolucji strukturalnych. Zwłaszcza że one są zbędne. Potrzebna jest raczej zmiana „oprzyrządowania”. Na przykład likwidacja kuratoriów oświaty, które zostały powołane do kontroli, a nie wspierania. Wraz z Polską 2050 postulujemy zastąpienie ich Komisją Edukacji Narodowej, wspierającą, monitorującą, pomagającą, inspirującą.

Edukację w tym kraju trzeba uspokoić i wesprzeć, emocjonalnie i finansowo. Jeśli człowiek jest w permanentnym stresie, chwieje się i drży, nie jest w stanie realnie mierzyć się z wyzwaniami życia. Najpierw trzeba go uspokoić. Tak samo jest z organizacją, szczególnie tak teraz rozedrganą jak szkoła. Obecna władza chce jej patrzeć na ręce. A szkole potrzeba rękę podać.”

Interesujące? Udostępnij!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter