Konsultacje „Co po pandemii? Plan dla zdrowia.” 29 XI

Problemy ochrony zdrowia – jeśli nie zostaną rozwiązane – będą się tylko pogłębiać. Receptą nie mogą być kolejne kosmetyczne zmiany ani cząstkowe „łatania”. Nie wystarczy też „dosypywanie pieniędzy”, bo choć konieczne, musi ono iść w parze z całościową przebudową, realizowaną z myślą o pokoleniach, nie jednej kadencji.

W raportach opracowanych przez ekspertów medycznych Instytutu Strategie 2050 prezentujemy główne kierunki proponowanych przez nas zmian.

Nasza propozycja zbudowana jest wokół sześciu zasad:

Pacjent – na pierwszym miejscu. Dzisiaj system ochrony zdrowia jest technokratyczny, sfragmentaryzowany i niezrozumiały dla pacjenta. Nasza propozycja stawia pacjenta w centrum – to jego (jej) potrzeby są najważniejsze. Pacjent musi czuć się bezpiecznie i mieć pewność, że jest otoczony stosowną opieką.
Lepiej zapobiegać. Obecnie profilaktyka zdrowotna praktycznie nie istnieje. Tymczasem zapobieganie chorobom jest wielokrotnie tańsze niż leczenie.
Leczenie musi być dostępne. Teoretycznie każdy polski obywatel ma konstytucyjnie zagwarantowaną pełną i bezpłatną opiekę zdrowotną. W praktyce jednak pacjenci muszą miesiącami czekać na wizyty u specjalistów.
Konieczne jest wsparcie najsłabszych. Zmagania z chorobą przewlekłą w naszym kraju to prawdziwa katorga. Pacjent jest tu często pozostawiony sam sobie, w ciągłej niepewności i konieczności „wywalczania sobie” dostępu do pomocy specjalistów.
Godna praca – godna płaca. Już dziś liczba lekarzy, pielęgniarek czy ratowników medycznych w Polsce należy do najniższych w Europie.
Inwestujmy w zdrowie. Dziś na zdrowie wydajemy zdecydowanie za mało – ok, 4,5 proc. PKB, podczas gdy w Europie normą są wydatki powyżej 6 proc.

Chcielibyśmy zaprosić Państwa na konsultacje online, podczas których do zaproponowanych rozwiązań odniosą się eksperci i politycy. Na czacie profilu Strategie 2050 na Facebooku będzie możliwość zadawania pytań gościom.

Konsultacje odbędą się 29 listopada 2021 r. (poniedziałek), w godz. 12-14:30.

Interesujące? Udostępnij!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter