Konferencja prasowa z udziałem Stanisława Zakroczymskiego dotycząca wyroku TK

Dziś odbyła się konferencja prasowa w której uczestniczył nasz ekspert prawny Stanisław Zakroczymski oraz Mirosław Suchoń – poseł na Sejm RP.

Tematem był dzisiejszy wyrok TK ws. ustawy dotyczącej ujawniania w oświadczeniach majątkowych majątku małżonków i dzieci osób pełniących wysokie funkcje państwowe.

Przeczytajcie komentarz naszego eksperta:

„TK CHOWA MAJĄTEK PREMIERA (jednocześnie łamiąc Konstytucję)
Dzisiejszy wyrok TK ws. ustawy dotyczącej ujawniania w oświadczeniach majątkowych majątku małżonków i dzieci osób pełniących wysokie funkcje państwowe jest może jeszcze bardziej bulwersujący niż wczorajszy dotyczący Europejskiej Konwencji. Dlaczego?

1. PIS uchwalił tą ustawę po ujawnieniu że premier przepisał na żonę działkę o wartości kilkudziesięciu milionów złotych nabytą niemal za bezcen od Kościoła, tuż przed wyborami w 2019 roku. Wiele wskazuje na to, że rządzący od razu wiedzieli, że nie wejdzie ona w życie. Dowodził tego dzisiejszy występ posła Marka Asta przed TK, który bronił ustawy tak, aby jej nie bronić.

2. TK czekał z wydaniem wyroku w sprawie dotyczącej kontroli prewencyjnej 2 lata i 2 miesiące. Przypomnijmy – takie sprawy miały zawsze najwyższy priorytet (od nich bowiem zależy podpis prezydenta i wejście ustawy w życie!). Czekał tak długo, aż w końcu znalazł moment gdy ta wstydliwa kwestia będzie przykryta przez trzy wielkie kryzysy naraz.

3. TK rażąco naruszył dziś art. 122 ust. 4 Konstytucji, który umożliwia mu uznanie, że kwestionowane przez prezydenta przepisy są „nierozerwalnie związane z całą ustawą”. Dlaczego? PAD zaskarżył tylko te przepisy, które dotyczyły dzieci polityków (i na pewno miał wiele racji, zwłaszcza gdy chodzi o dzieci pełnoletnie), natomiast nie kwestionował przepisów dotyczących ujawniania małżonków osób publicznych. Tymczasem TK stwierdził, że skoro niekonstytucyjne są przepisy dotyczące ujawniania majątku dzieci, to musi wyrzucić do kosza również te dotyczące majątku współmałżonków, pomimo że nie było to przedmiotem zaskarżenia. To typowe orzeczenie „ultra petitum” – poza zakres zaskarżenia i nadużycie swoich uprawnień. Czyli to, co bez ustanku TK zarzuca trybunałom w Luksemburgu i Strasburgu.

4. To ostatnie naruszenie konstytucji jest tak rażące, że nawet ruszyło sumienia prawnicze dwóch sędziów wybranych przez PIS, którzy zawsze w „politycznych” sprawach głosują z linią partii tj. sędziego Jędrzejewskiego i sędziego Stelinę (sędzia Pszczółkowski jak zwykle zachował się przyzwoicie i głosował przeciw).

REASUMUJĄC TK po raz kolejny orzekł w interesie politycznym rządzących. Jego instrumentalizacja polityczna staje się już tak wielowątkowa i wyrafinowana, że starczy na liczne doktoraty. Ale to przecież nie ma być misja Trybunału.

Pomimo wszystko należy pamiętać, że premier może ujawnić swój rodzinny majątek pomimo braku stosownej ustawy. I należy od niego tego oczekiwać.”

Interesujące? Udostępnij!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter