Konferencja prasowa – wprowadzenie stanu wyjątkowego w dwóch województwach

Rząd wystąpił do PAD o wprowadzenie w części województw podlaskiego i lubelskiego stanu wyjątkowego. Zgodnie z Konstytucją (art. 230 ust. 1) wprowadza się go „w razie zagrożenia konstytucyjnego ustroju państwa, bezpieczeństwa obywateli lub porządku publicznego.”

Domagamy się od rządu rzetelnej i dogłębnej informacji jakie konkretnie aspekty bezpieczeństwa lub porządku i w jaki sposób są dziś zagrożone. Należy pamiętać, że zgodnie z art. 228 (tzw. zasada ostateczności) stany nadzwyczajne wprowadza się tylko „w sytuacjach szczególnych zagrożeń, jeśli zwykłe środki konstytucyjne są niewystarczające”.

Dziś w sejmie odbyła się konferencja prasowa w której wziął udział Stanisław Zakroczymski, członek zarządu, ekspert prawny Instytutu Strategie 2050; Szymon Hołownia, lider Ruchu Polska 2050; Michał Kobosko, wiceprezes Stowarzyszenie Polska 2050.

“Panie Premierze Morawiecki, proszę nam łaskawie wytłumaczyć, dlaczego do tej pory na Polską granice nie został zaproszony Frontex. Dlaczego wobec zagrożenia, jak słyszymy przychodzącego z zewnątrz, chce pan ograniczać prawa obywateli Rzeczpospolitej Polskiej? W tym tkwi daleko idąca niekonsekwencja.” – mówił Szymon Hołownia – lider Ruchu Polska 2050.

“Mamy wątpliwości, czy zaszła konieczna do wprowadzenia takiego stanu przesłanka ostateczności. Konstytucja mówi wyraźnie, że to bomba atomowa. Prawa i wolności obywatelskie można zawiesić w ostateczności” – mówił Stanisław Zakroczymski, ekspert prawny, członek zarządu Instytutu Strategie 2050.

Zachęcamy do zobaczenia całej konferencji prasowej. 

Interesujące? Udostępnij!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter