Konferencja prasowa – propozycje zmian strukturalnych w polskiej edukacji

Dziś w konferencji prasowej obok Szymona Hołowni – lidera Ruchu Polska 2050 i Antoniny Kani – liderki Pokolenie 2050 udział wziął Mateusz Mielczarek – członek Kolegium Ekspertów, doradca Szymona Hołowni ds. młodego pokolenia.

Na konferencji prasowej zostały zaproponowane przez Szymona Hołownię dwie konkretne zmiany:
– nauczyciele muszą zarabiać jak specjaliści, bo przecież nimi są, a wysokości ich wynagrodzenia musi być adekwatna do posiadanych umiejętności, kwalifikacji, a także do jakości wykonywanej pracy. Obecnie wynagrodzenia ich są niskie i nieadekwatne do kwalifikacji.
– likwidację Kuratoriów Oświaty, a w zamian stworzenie niezależnej Komisji Edukacji Narodowej, jako instytucji kolegialnej.

“Decyzje ministra Czarnka oznaczają, że zamiast edukacji będzie indoktrynacja. Zamiast płynnej znajomości języka angielskiego po szkole podstawowej będzie płynna znajomość dzieł kardynała Stefana Wyszyńskiego. Dziś polska szkoła powinna być o zupełnie czymś innym” – mówił Szymon Hołownia.

“Abyśmy mieli mądrą szkołę, potrzebujemy mądrych ludzi, którzy tę szkołę będą tworzyli, którzy będą rozumieli, że edukacja jest priorytetem. Dlatego potrzebujemy ministra, który nie będzie szczuł, atakował ludzi, wypowiadał się w skandaliczny sposób tylko człowieka, który zanim podejmie decyzje wysłucha wszystkich stron: nauczycieli, rodziców, uczniów.”

“Szkoła, to powinno być także miejsce, które stawia na relację. Do którego nie idzie się z lękiem – jak dzisiaj sygnalizuje to wiele młodych osób – bo ludzie mogą zapomnieć co się do nich powie, czego się uczyli, ale nigdy nie zapomną jak się w danej sytuacji czuli.” – mówił Mateusz Mielczarek

Podczas konferencji działacze Polski 2050 ogłosili pełne poparcie dla inicjatywy Wolna Szkoła – koalicji kilkudziesięciu organizacji pozarządowych wspieranych przez ekspertów od edukacji, którzy aktywnie przeciwdziałają działaniom ministra Czarnka i walczą o szkołę przyszłości.

Już wkrótce Polska 2050 przedstawi kompleksową wizję zmian w systemie edukacji w Polsce.

Zachęcamy do zobaczenia całej konferencji prasowej. 

Interesujące? Udostępnij!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter