Konferencja prasowa – orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego i Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

15 lipca  Stanisław Zakroczymski członek zarządu Instytutu Strategie 2050 wystąpił, razem z posłanką Hanna Gill-Piątek na konferencji prasowej w Sejmie, w czasie której skomentował orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego i Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Podkreślił, że obowiązkiem traktatowym władz polskich jest respektowanie orzeczeń TSUE tj. przede wszystkim uchylenie skandalicznych przepisów dotyczących odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów, likwidacja Izby Dyscyplinarnej oraz przywrócenie do pracy zawieszonych sędziów – Igora Tulei i Pawła Juszczyszyna. Hanna Gill-Piątek wskazała też na absurd sytuacji, w której o relacjach Polski z Unią Europejską decydują były prokurator PRL i poseł PIS oraz niedawny kandydat PIS na prezydenta Szczecina. Przypomniał także główne założenia raportu „Kontrola konstytucyjności prawa w Polsce. Diagnozy i rekomendacje ekspertów Instytutu Strategie 2050”, w którym opisane zostały dwie propozycje rozwiązania kryzysu ustrojowego wokół Trybunału Konstytucyjnego.

Pierwsza zakłada gruntowną reformę Trybunału poprzez zmianę sposobu wyboru sędziów (część z nich wybieraliby marszałkowie województw, część Krajowa Rada Sądownictwa w porozumieniu z prawniczymi samorządami zawodowymi) oraz ograniczenie jego kompetencji.
Druga – likwidację Trybunału – i powierzenie kontroli konstytucyjności prawa sądom powszechnym, administracyjnym i wojskowym na kanwie „zwykłych” rozpatrywanych przez nie spraw.

Zachęcamy do wyrażania swojej opinii o analizie poprzez wysyłanie wiadomości na adres konsultacje@strategie2050.pl

Interesujące? Udostępnij!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter