Komentarz: dr hab. Dawid Sześciło dla OKO.press “Żadnych bezpieczników. Płot na granicy z Białorusią to kapitalizm katastroficzny po polsku”

“Coraz więcej mówi się o kapitalizmie katastroficznym także w kontekście pandemii COVID-19, którą w niektórych krajach wykorzystano np. do poluzowania wymogów regulacyjnych (np. środowiskowych) wobec biznesu lub nie zawsze uzasadnionego pompowania publicznych pieniędzy do sektora prywatnego.

Dlaczego o katastroficznym kapitalizmie warto wspomnieć przy okazji planów budowy muru na granicy polsko-białoruskiej? Oto bowiem podpisana przez Prezydenta ustawa o budowie zabezpieczenia granicy państwowej toruje drogę do przeniesienia tego modelu na polski grunt. Tworzy wręcz idealne warunki do tego, by – korzystając z atmosfery zagrożenia podsycanej przez władzę – dać zarobić biznesowi bliskiemu władzy.”

“Żadnych bezpieczników. Płot na granicy z Białorusią to kapitalizm katastroficzny po polsku” komentuje w OKO.press dr hab. Dawid Sześciło z Instytutu Strategie 2050.

 “Po drugie, wyłączono też stosowanie przepisów z zakresu prawa budowlanego, ochrony środowiska, planowania i zagospodarowania przestrzennego czy prawa wodnego. To będzie również miało bardzo praktyczne konsekwencje. Inwestycja nie będzie podlegała ocenie oddziaływania na środowisko. Będzie więc można zignorować alarmy przyrodników, którzy dowodzą, że płot graniczny zablokuje ścieżki migracji dzikich zwierząt, pomijając już szkody, które powstaną przy okazji prowadzenia tak rozległych prac budowlanych. Bez zastosowania przepisów o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, głosu w sprawie inwestycji nie będą miały wspólnoty lokalne.”

Interesujące? Udostępnij!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter