Finansowanie polityki

Potrzebna jest zmiana systemowa. Podwyżek dla polityków nie można przepychać chyłkiem.
W zeszły piątek Prezydent Andrzej Duda podpisał rozporządzenie podwyższające pensje parlamentarzystom i wysokim urzędnikom państwowym. Rok temu, kiedy rząd podjął próbę wprowadzenia podwyżek dla polityków wskazywaliśmy, że takich rozwiązań nie można przepychać chyłkiem, i to w czasie kryzysu.

Podwyżki dla polityków powinny być elementem całościowej reformy, która powiąże pensje parlamentarzystów i Ministrów ze stanem polskiej gospodarki, wzrostem zarobków wszystkich urzędników oraz transparentnością rozliczania pieniędzy publicznych przeznaczonych na finansowanie polityki. Dzisiaj podtrzymujemy swoje postulaty.

Eksperci z Instytutu Strategie 2050 we wrześniu 2020 r. przygotowali założenia do projektu ustawy o finansowaniu działalności politycznej w Polsce. Nasze główne postulaty to:
Sprawozdawczość – przejrzyste raporty zamiast lakonicznych sprawozdań
Fundusz Ekspercki – kompletne rozliczenie i motywacja do pracy
Indywidualne konta informacyjne zawierające dane o wysokości uposażenia i diet wypłacanych parlamentarzystom
Obowiązki komitetów obywatelski i partyjnych – pełna równość
„Okres postu” – ograniczenie transferów z administracji do spółek Skarbu Państwa i spółek komunalnych

Następnie przeprowadziliśmy konsultacje społeczne, w których udział wzięły setki osób z całej Polski. Nasze postulaty spotkały się ze zdecydowanym poparciem obywateli.

Na naszej stronie internetowej możecie przeczytać założenia do tej ustawy, raport z konsultacji, a także analizę dr Adama Gendźwiłła, eksperta Instytutu Strategie 2050, o szerokim kontekście finansowania życia politycznego w Polsce pt. Finansowanie polityki: potrzebna jest rewolucja przejrzystości.

Interesujące? Udostępnij!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter