6 głównych propozycji dla edukacji

W naszym Instytucie trwają zaawansowane prace nad kolejnym z Planów dla Polski #WiemyJak! Tym razem tematem będzie Edukacja dla Przyszłości. Raport przygotowywany jest przez grupę ekspertów edukacyjnych Instytutu Strategie 2050, którą tworzą między innymi Przemek Staroń, Izabela Ziętka, Marta Młyńska, Mateusz Mielczarek i Tomasz Brzostowski.

W raporcie przedstawimy pomysł na całościową reformę systemu edukacji. Reformę, po której nie będzie on zbudowany na wszechobecnej kontroli i nadzorze, ale zaufaniu i kompetencjach. Co się w niej znajdzie? M.in rozwinięcie 6 głównych propozycji dla edukacji, które przedstawiliśmy w październiku:

1. UWOLNIĆ SZKOŁY OD IDEOLOGII Kuratoria Oświaty, narzędzie ideologicznego i partyjnego nacisku na szkoły skompromitowały się i powinny zostać zlikwidowane. W ich miejsce proponujemy powołanie niezależnej Komisji Edukacji Narodowej, której zadaniem będzie wyznaczanie standardów edukacyjnych i wspieranie szkół i nauczycieli w ich realizacji.

2. GODNE PŁACE W OŚWIACIE Nauczyciele zarabiają dziś skandalicznie mało. Dlatego konieczny jest szybki i realny wzrost ich płac. Uważamy, że budżet centralny powinien gwarantować każdemu zaczynającemu pracę nauczycielowi pensję w wysokości średniego wynagrodzenia w gospodarce. Potem pensje powinny rosnąć wraz z kwalifikacjami, doświadczeniem i osiągnięciami nauczycieli

3. UMIEJĘTNOŚCI PRZYSZŁOŚCI. Edukacja nie może bać się innowacji, ale musi być na nie ukierunkowana. Większość obecnych uczniów może pracować w zawodach, które jeszcze nie istnieją. Dlatego tak ważne jest wspieranie rozwoju tych umiejętności, które pomogą odnaleźć się młodemu człowiekowi w czasach ciągłej zmiany.

4. EDUKACJA KLIMATYCZNA. Konieczne jest wprowadzenie całościowej i interdyscyplinarnej edukacji klimatycznej do szkół. Katastrofa klimatyczna to jedno z największych wyzwań, przed którą stoi obecne młode pokolenie pokolenie, nie może być dłużej ignorowana w procesie edukacji.

5. WSPARCIE PSYCHOLOGICZNE DLA UCZNIÓW. Dane wskazują, że stan zdrowia psychicznego młodych Polek i Polaków jest fatalny. Pandemia jeszcze go pogorszyła. Szkoła powinna być miejscem, w którym otrzymają oni fachowe wsparcie. Dlatego uważamy, że w każdej szkole powinien być pedagog i psycholog. Program szkolny zaś należy uzupełniony o psychoedukację

6. ETYKA OBOWIĄZKOWA DLA WSZYSTKICH. Trzeba na nowo uporządkować kwestię nauczania religii i etyki w szkołach. Etyka powinna być obowiązkowa dla wszystkich a lekcje religii powinny być współfinansowane przez związki wyznaniowe.

Interesujące? Udostępnij!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter